Results BeND 2019

Results Lozen 2019

fastest lap

Results of fastest Lap

Place Name   Finish Last Lap Time Last Lap Speed Max Speed Avg Speed Category
1. Pieter Sybrandy - 02:35.33 02:35.33 52,85 52,85 52,85 FF
2. Matthias König +00:01.4 02:36.74 02:36.74 52,38 52,38 52,38 FF
3. Ymte Sybrandy +00:10.0 02:45.40 02:45.40 49,63 49,63 49,63 FF
4. Dennis Franckx +00:14.6 02:49.93 02:49.93 48,31 48,31 48,31 FF
5. Peter Coppens +00:15.3 02:50.64 02:50.64 48,11 48,11 48,11 FF
6. Stijn van de Maele +00:16.6 02:51.99 02:51.99 47,73 47,73 47,73 UF
7. Ellen van Vugt +00:30.3 03:05.70 03:05.70 44,21 44,21 44,21 FF
8. Jan Trenson +00:30.7 03:06.07 03:06.07 44,12 44,12 44,12 FF
9. Hajo Eckstein +00:31.6 03:07.00 03:07.00 43,9 43,9 43,9 UF
10. Peter Welk +00:33.1 03:08.43 03:08.43 43,56 43,56 43,56 PF
11. Golanowsky Ralf +00:34.5 03:09.89 03:09.89 43,23 43,23 43,23 PF
12. Swannette Tempelman +00:36.3 03:11.68 03:11.68 42,83 42,83 42,83 FF
13. Ludovic Marjo +00:37.5 03:12.90 03:12.90 42,56 42,56 42,56 FF
14. Bart Kwaspen +00:41.2 03:16.56 03:16.56 41,77 41,77 41,77 UF
15. Joannes Keijers +00:43.8 03:19.17 03:19.17 41,22 41,22 41,22 UF
16. Eddy Dejonge +00:50.2 03:25.55 03:25.55 39,94 39,94 39,94 UF
17. Wim Delaet +00:52.0 03:27.34 03:27.34 39,59 39,59 39,59 UF
18. Jan Vandyck +00:59.1 03:34.47 03:34.47 38,28 38,28 38,28 UF
19. David Lebahn +01:23.1 03:58.50 03:58.50 34,42 34,42 34,42 UF
20. Celien de Jonge +01:59.2 04:34.58 04:34.58 29,9 29,9 29,9 UF
21. Gerard Arends +02:15.4 04:50.78 04:50.78 28,23 28,23 28,23 UF
1h Criterium

Results of 1h Criterium

Place Name Laps   Finish Last Lap Time Last Lap Speed Max Speed Avg Speed Category
1. Matthias Konig 21 - 58:28.16 02:45.01 49,75 51,19 49,14 FF
2. Pieter Sybrandy 21 +02:04.7 1:00:32.95 02:52.54 47,58 50,78 47,45 FF
3. Ymte Sybrandy 1 -20 LAP 02:55.97 02:55.97 46,65 46,65 46,65 FF
4. Peter Coppens 20 -1 LAP 59:35.83 02:58.42 46,01 46,84 45,91 FF
5. Dennis Franckx 20 -1 LAP 1:00:26.33 02:59.32 45,78 46,47 45,27 FF
6. Stijn van de Maele 19 -2 LAP 59:10.23 03:03.81 44,66 45,07 43,93 UF
7. Jan Trenson 19 -2 LAP 59:39.48 03:00.29 45,53 45,88 43,57 FF
8. Hajo Eckstein 19 -2 LAP 1:00:26.33 03:09.75 43,26 44,54 43,01 UF
9. Swannette Tempelman 7 -14 LAP 23:09.76 03:17.58 41,55 41,75 41,35 FF
10. Ellen van Vugt 18 -3 LAP 1:00:46.06 03:19.13 41,23 42,46 40,53 FF
11. Wim Delaet 18 -3 LAP 1:00:58.28 03:30.59 38,98 41,58 40,39 UF
12. Peter Welk 17 -4 LAP 58:30.53 03:26.36 39,78 40,8 39,75 PF
13. Ludovic Marjo 17 -4 LAP 59:05.07 03:17.56 41,55 41,55 39,37 FF
14. Joannes Keijers 17 -4 LAP 59:08.56 03:20.48 40,95 40,95 39,33 UF
15. Golanowsky Ralf 17 -4 LAP 59:45.76 03:31.46 38,82 40,67 38,92 PF
16. Bart Kwaspen 17 -4 LAP 1:01:19.87 03:43.72 36,7 41,58 37,92 UF
17. Jan Vandyck 16 -5 LAP 59:27.28 03:37.40 37,76 38,77 36,82 UF
18. Eddy Dejonge 16 -5 LAP 59:30.50 03:41.22 37,11 37,85 36,79 UF
19. David Lebahn 2 -19 LAP 08:44.72 04:15.26 32,16 32,16 31,29 UF
20. Celien de Jonge 12 -9 LAP 1:02:46.69 05:03.45 27,05 27,85 26,15 UF
21. Gerard Arends 12 -9 LAP 1:03:10.29 05:04.35 26,97 26,97 25,99 UF

Results Meppen 2019

fastest lap

Results of fastest Lap

  Pos Name Class Rounds Time
  1 Marvin Tunnat UV 2:20.602 55,228
  2 Matthias König VM 2:21.584 54,845
  3 Daniel Fenn VM 2:24.026 53,915
  4 Pieter Sijbrandij VM 2:25.454 53,386
  5 Christian Voss VM 2:33.375 50,629
  6 Bernhard Böhler TV 2:33.498 50,588
  7 Björn Hacht VM 2:33.562 50,567
  8 Ammann Michael UV 2:37.314 49,361
  9 Philip Schmalz UV 2:37.783 49,214
  10 Axel Herfurth VM 2:37.967 49,157
  11 Sandro Bollina TV 2:38.792 48,902
  12 Benny De Weerd VM 2:40.175 48,479
  13 Ralf Golanowsky TV 2:45.598 46,892
  14 Nicola Walde VM-W 2:46.401 46,666
  15 Swanette Tempelman VM-W 2:46.740 46,571
  16 Peter Coppens VM 2:47.008 46,496
  17 Tobias Hübner VM 2:47.019 46,493
  18 Hajo Eckstein UV 2:49.477 45,819
  19 Vincent Groneweg UV 2:50.192 45,626
  20 Arnold Ligtvoet UV 2:51.072 45,391
  21 Eva Jacobs VM-W 2:52.693 44,965
  22 Matthias Finger TV 2:57.329 43,79
  23 Jürgen Köhn UV 2:57.403 43,772
  24 Peter Welk TV 2:57.418 43,768
  25 Jochem Leemans UV 2:58.081 43,605
  26 Markus Deiter UV 2:59.475 43,266
  27 Jan Trenson VM 3:00.221 43,087
  28 Dirk Nordmann UV 3:03.836 42,24
  29 Hanns Stresius UV 3:03.874 42,231
  30 Maarten Sijbrandij VM-J 3:04.188 42,159
  31 Bart Kwaspen UV 3:05.603 41,838
  32 Theo van Goor VM 3:08.065 41,29
  33 Ramsus Keller UV 3:08.974 41,091
  34 Ellen van Vugt VM-W 3:09.234 41,035
  35 Eddy de Jonge UV 3:09.481 40,981
  36 Joscha Stillner TV 3:10.116 40,845
  37 Ulrich Benninghofen UV 3:19.695 38,885
  38 Sven Buchert UV 3:25.028 37,874
  39 Frank Terfort UV 3:27.795 37,37
  40 Luuk Nordmann UV-J 3:32.692 36,509
  41 Otmar Buchert TV 3:34.249 36,244
  42 David Lebahn UV 3:38.220 35,584
  43 Gunnar Niendorf UV 3:39.732 35,339
  44 Knuth Spouncer UV 3:39.989 35,298
  45 Anna Sijbrandij VM-J-W 3:40.588 35,202
  46 Pascal Lammers UV 3:40.799 35,169
  47 Kerstin Lensker UV-W 3:51.617 33,526
  48 Uwe Graeser TV 3:56.956 32,771
  49 Franziska Theilen UV-W 4:28.256 28,947
  50 Rieke Bentlage UV-W-J 5:20.166 24,254
  51 Mika Nordmann UV-J 6:16.670 20,615
10 laps

Results of 10 laps

  Pos Name Class Rounds Time Speed
  1 Richard Schaffenroth VM 10 24:05.535 53,719
  2 Matthias König VM 10 24:47.168 52,215
  3 Marvin Tunnat UV 10 25:18.461 51,139
  4 Björn Hacht VM 10 25:45.370 50,248
  5 Daniel W. Fenn VM 10 25:49.690 50,108
  6 Bernhard Böhler TV 10 26:24.982 48,992
  7 Peter Coppens VM 9 24:16.189 47,993
  8 Axel Herfurth VM 9 24:16.246 47,991
  9 Sandro Bollina TV 9 24:20.034 47,867
  10 Philip Schmalz UV 9 24:45.513 47,046
  11 Hajo Eckstein UV 9 24:45.523 47,045
  12 Boris Schmidt VM 9 24:48.259 46,959
  13 Ammann Michael UV 9 24:50.308 46,894
  14 Nicola Walde VM-W 9 24:51.895 46,844
  15 Swanette Tempelman VM-W 9 25:04.055 46,466
  16 Edgar Teufel TV 9 25:21.903 45,921
  17 Benny De Weerd VM 9 25:28.287 45,729
  18 Vincent Groneweg UV 9 25:42.113 45,319
  19 Peter Welk TV 9 25:51.696 45,039
  20 Eva Jacobs VM-W 9 25:52.815 45,007
  21 Tobias Hübner VM 9 26:01.314 44,762
  22 Jan Trenson VM 9 26:19.375 44,25
  23 Ellen van Vugt VM-W 9 26:30.342 43,945
  24 Hanns Stresius UV 9 27:00.411 43,129
  25 Ralf Golanowsky TV 8 24:06.385 42,95
  26 Theo van Goor VM 8 24:13.552 42,738
  27 Arnold Ligtvoet UV 8 24:30.033 42,259
  28 Christian Kahlmeier TV 8 24:37.593 42,042
  29 Jürgen Köhn UV 8 24:37.852 42,035
  30 Frederik Warnink UV 8 24:46.171 41,8
  31 Jochem Leemans UV 8 24:47.543 41,761
  32 Veronika Schaffenroth VM-W 8 24:48.634 41,731
  33 Holger Griebel UV 8 25:21.499 40,829
  34 Bart Kwaspen UV 8 25:24.070 40,76
  35 Ramsus Keller UV 8 25:43.831 40,239
  36 Joscha Stillner TV 8 25:48.903 40,107
  37 Eddy de Jonge UV 8 25:50.388 40,068
  38 Matthias Finger TV 8 26:08.630 39,602
  39 Maarten Sijbrandij VM-J 8 26:15.073 39,44
  40 Markus Deiter UV 8 26:21.728 39,275
  41 Frank Terfort UV 8 27:08.045 38,157
  42 Dieter Hannemann VM 8 27:14.606 38,004
  43 Fidi Tscheschel VM 8 27:19.119 37,899
  44 Fre Brouwer TV 8 27:39.765 37,428
  45 Claudia Griebel UV-W 7 25:33.082 35,456
  46 Ulrich Benninghofen UV 7 25:52.360 35,015
  47 Gunnar Niendorf UV 7 26:16.693 34,475
  48 Anna Sijbrandij VM-J-W 7 26:41.439 33,942
  49 David Lebahn UV 7 26:46.773 33,83
  50 Hanna Brunkhorst UV-W 7 27:51.329 32,523
  51 Knuth Spouncer UV 6 24:09.230 32,149
  52 Kerstin Lensker UV-W 6 25:27.491 30,502
  53 Uwe Graeser TV 6 26:08.113 29,712
  54 Pascal Lammers UV 6 26:53.016 28,885
  55 Oliver Bakker UV-J 6 28:46.650 26,984
  56 Pieter Sijbrandij VM 5 12:32.973 51,564
  57 Celien de Jonge UV 5 24:18.514 26,62
  58 Franziska Theilen UV-W 5 26:30.610 24,41
2 h Criterium

Results of 2h Criterium

  Pos Name Class Rounds Time Speed Best Speed
  1 Richard Schaffenroth VM 47 2:02:47.662 49,536 52,553
  2 Matthias König VM 47 2:03:56.784 49,076 52,457
  3 Björn Hacht VM 45 2:03:32.251 47,143 51,368
  4 Achim Behrend VM 44 2:03:52.861 45,967 49,236
  5 Bernhard Böhler TV 44 2:04:20.138 45,799 48,628
  6 Marvin Tunnat UV 43 2:00:49.223 46,061 48,089
  7 Sandro Bollina TV 43 2:04:36.556 44,66 50,272
  8 Hajo Eckstein UV 43 2:04:36.690 44,659 48,454
  9 Pieter Sijbrandij VM 43 2:04:56.389 44,542 50,082
  10 Christian Voss VM 43 2:11:07.949 42,438 51,168
  11 Nicola Walde VM-W 42 2:00:13.526 45,212 47,733
  12 Philip Schmalz UV 42 2:04:38.474 43,61 47,804
  13 Boris Schmidt VM 42 2:04:44.539 43,575 45,418
  14 Axel Herfurth VM 42 2:05:25.502 43,338 46,624
  15 Ellen van Vugt VM-W 41 2:04:01.255 42,785 45,893
  16 Jan Willem Coster UV 41 2:05:11.789 42,383 44,622
  17 Vincent Groneweg UV 40 2:02:50.181 42,144 44,923
  18 Eva Jacobs VM-W 40 2:05:04.975 41,387 43,774
  19 Peter Coppens VM 40 2:06:01.134 41,08 48,048
  20 Benny De Weerd VM 39 2:01:31.091 41,536 44,938
  21 Jan Van Steeg UV 39 2:05:37.416 40,179 43,832
  22 Ralf Golanowsky TV 38 2:02:51.234 40,031 42,678
  23 Frederik Warnink UV 37 2:03:33.147 38,757 41,029
  24 Jan Trenson VM 37 2:04:25.974 38,483 49,482
  25 Derk Thijs UV 37 2:05:47.758 38,066 42,519
  26 Ramsus Keller UV 36 1:59:23.558 39,024 41,398
  27 Hanns Stresius UV 36 2:05:57.358 36,99 41,18
  28 Johan Zeinstra VM 35 2:00:57.764 37,447 43,56
  29 Eddy de Jonge UV 35 2:03:31.498 36,67 41,521
  30 Markus Deiter UV 35 2:05:29.777 36,094 41,26
  31 Beckenbach Kurt TV 34 1:59:24.191 36,852 39,124
  32 Holger Griebel UV 34 2:03:41.872 35,573 39,363
  33 Alexander Kamminga UV 34 2:04:06.209 35,457 41,906
  34 Bart Kwaspen UV 34 2:06:14.355 34,857 40,652
  35 Willem Van Dalsen VM 34 2:06:51.973 34,684 37,731
  36 Dirk Nordmann UV 33 2:05:20.498 34,074 39,032
  37 Jörg Deymann TV 33 2:05:30.766 34,027 38,018
  38 Swanette Tempelman VM-W 31 1:37:12.126 41,275 46,145
  39 Fidi Tscheschel VM 31 1:59:21.267 33,614 36,17
  40 Jean-François Raysz UV 31 2:03:54.276 32,38 37,3
  41 Claudia Griebel UV-W 31 2:04:16.206 32,285 33,637
  42 Daniel W. Fenn VM 29 1:18:52.074 47,588 52,468
  43 Sven Buchert UV 29 2:05:11.809 29,978 32,156
  44 Otmar Buchert TV 29 2:05:20.355 29,944 32,161
  45 Luuk Nordmann UV-J 26 2:05:29.776 26,813 -
  46 Rene Freising UV 22 1:16:09.749 37,384 42,522
  47 Veronika Schaffenroth VM-W 22 2:12:25.762 21,5 42,589
  48 Theo van Goor VM 21 1:10:37.979 38,478 40,753
  49 Ammann Michael UV 20 1:01:48.568 41,877 45,607
  50 Arnold Ligtvoet UV 19 1:00:58.032 40,333 43,217
  51 Peter Welk TV 15 51:05.728 37,994 42,932
  52 Ulrich Benninghofen UV 15 1:03:44.543 30,455 33,39
  53 Jürgen Köhn UV 13 42:45.761 39,344 42,354
  54 Dieter Hannemann VM 11 41:27.722 34,336 36,28
  55 Edgar Teufel TV 10 29:53.695 43,292 46,255
  56 Jochem Leemans UV 10 32:11.949 40,194 41,402
  57 Gunnar Niendorf UV 8 33:40.722 30,742 32,826
  58 Hanna Brunkhorst UV-W 6 27:25.396 28,316 31,073
  59 Uwe Graeser TV 4 17:06.237 30,267 31,557
1 h Criterium

Results of 1h Criterium

  Pos Name Class Rounds Time Diff Speed Best Speed
  1 Matthias König VM 25 1:01:08.170   52,923 54,732
  2 Richard Schaffenroth VM 25 1:02:21.959 1:13.789 51,879 53,568
  3 Daniel W. Fenn VM 25 1:03:06.567 1:58.397 51,268 53,303
  4 Marvin Tunnat UV 23 1:01:31.499 2 Ronden 48,381 52,146
  5 Nicola Walde VM-W 23 1:01:33.468 2 Ronden 48,356 49,455
  6 Peter Coppens VM 23 1:02:19.921 2 Ronden 47,755 50,518
  7 Bernhard Böhler TV 22 1:01:35.301 3 Ronden 46,23 49,559
  8 Sandro Bollina TV 22 1:01:48.053 3 Ronden 46,071 47,93
  9 Pieter Sijbrandij VM 22 1:02:16.820 3 Ronden 45,717 54,54
  10 Hajo Eckstein UV 22 1:03:13.549 3 Ronden 45,033 46,145
  11 Swanette Tempelman VM-W 22 1:03:47.094 3 Ronden 44,638 48,413
  12 Ellen van Vugt VM-W 21 1:01:39.446 4 Ronden 44,079 45,926
  13 Karsten Crazius TV 21 1:02:12.060 4 Ronden 43,694 47,209
  14 Eva Jacobs VM-W 20 1:01:11.539 5 Ronden 42,299 44,539
  15 Philip Schmalz UV 20 1:01:42.802 5 Ronden 41,942 47,849
  16 Jan Willem Coster UV 20 1:02:55.667 5 Ronden 41,133 43,399
  17 Veronika Schaffenroth VM-W 20 1:03:11.554 5 Ronden 40,961 44,72
  18 Rene Freising UV 20 1:03:24.693 5 Ronden 40,819 42,095
  19 Marten Drenth VM 19 1:01:10.759 6 Ronden 40,193 41,769
  20 Martijn Mateman UV 19 1:01:22.946 6 Ronden 40,06 42,573
  21 Ramsus Keller UV 19 1:02:21.785 6 Ronden 39,43 42,166
  22 Jürgen Köhn UV 19 1:03:46.127 6 Ronden 38,561 40,641
  23 Björn Hacht VM 19 1:03:49.617 6 Ronden 38,526 41,74
  24 Jochem Leemans UV 18 1:01:27.968 7 Ronden 37,9 40,838
  25 Holger Griebel UV 18 1:01:49.806 7 Ronden 37,677 39,433
  26 Martin Staal UV 18 1:01:51.812 7 Ronden 37,656 38,995
  27 Jean-François Raysz UV 17 1:01:10.139 8 Ronden 35,968 37,789
  28 Markus Deiter UV 17 1:02:30.484 8 Ronden 35,198 37,741
  29 Thomas Stegemann TV 17 1:02:59.041 8 Ronden 34,932 37,094
  30 Jörg Deymann TV 17 1:03:01.595 8 Ronden 34,908 36,858
  31 Otmar Buchert TV 16 1:03:11.863 9 Ronden 32,766 34,256
  32 Ivo Eick UV 16 1:03:45.362 9 Ronden 32,479 36,011
  33 David Lebahn UV 15 1:01:49.395 10 Ronden 31,401 33,629
  34 Claudia Griebel UV-W 15 1:02:29.514 10 Ronden 31,065 33,287
  35 Gerrit Boudewijn UV 15 1:02:34.220 10 Ronden 31,026 34,056
  36 Sven Buchert UV 15 1:02:34.271 10 Ronden 31,025 33,574
  37 Maarten Sijbrandij VM-J 15 1:04:55.721 10 Ronden 29,899 34,838
  38 Anna Sijbrandij VM-J-W 14 1:04:06.151 11 Ronden 28,265 32,671
  39 Ammann Michael UV 12 38:09.026 13 Ronden 40,708 44,653
  40 Edgar Teufel TV 8 23:54.565 17 Ronden 43,303 44,809
  41 Ralf Golanowsky TV 6 19:23.209 19 Ronden 40,054 42,376
  42 Pascal Lammers UV 4 18:32.971 21 Ronden 27,908 31,015

Results Peer 2019

1200m Sprint

Results of 1200m Sprint

Place Name Laps   Finish Last Lap Time Last Lap Speed Max Speed Avg Speed Category
2. Matthias König 3 +00:38.9 01:17.66 00:23.50 61,3 61,36 55,63 FF
3. Pieter Sijbrandij 3 +00:40.3 01:18.99 00:23.87 60,35 60,35 54,7 FF
4. Dennis Franckx 3 +00:41.9 01:20.60 00:24.04 59,91 59,91 53,6 FF
5. Peter Coppens 3   01:24.75         FF
6. Stijn van de Maele 3 +00:48.0 01:26.67 00:27.76 51,89 53,46 49,85 UF
7. Eric Kock 3 +00:48.0 01:26.72 00:25.49 56,5 56,5 49,83 FF
8. Jan Trenson 3 +00:48.9 01:27.62 00:26.47 54,41 54,41 49,31 FF
9. Lars Zwinnen 3 +00:51.0 01:29.74 00:25.60 56,27 56,27 48,14 FF
10. Jimmy Byloos 3 +00:55.5 01:34.24 00:31.16 46,22 50,3 45,85 UF
11. Maarten Sijbrandij 3 +01:03.5 01:42.17 00:32.14 44,81 45,84 42,29 FF
12. Bart Kwaspen 3 +01:04.3 01:43.03 00:32.06 44,93 45,65 41,94 UF
13. Wim Eggels 3 +01:09.2 01:47.93 00:34.99 41,16 42,27 40,03 UF
14. Jan van Dyck 3   01:51.46         UF
15. Eddy Dejonge 3 +01:14.0 01:52.71 00:34.54 41,7 43,55 38,33 UF
16. Anna Sijbrandij 3 +01:26.6 02:05.27 00:38.89 37,04 37,04 34,49 FF
17. David Lebahn 3 +01:27.2 02:05.88 00:42.37 34 37,54 34,32 UF
18. Celien Dejonge 3 +01:46.8 02:25.54 00:48.10 29,95 31,86 29,69 UF
1h Criterium

Results of 1h Criterium

Place Name Laps   Finish Last Lap Time Last Lap Speed Max Speed Avg Speed Category
1. Matthias König 138 - 1:00:53.57 00:27.09 53,17 59,50 54,40 FF
2. Peter Coppens 135 -3 LAP 1:01:07.97 00:26.75 53,85 57,24 53,00 FF
3. Dennis Franckx 132 -6 LAP 1:01:08.92 00:27.36 52,64 57,83 51,81 FF
4. Jan Trenson 119 -19 LAP 1:01:20.55 00:30.55 47,15 53,55 46,56 FF
5. Lars Zwinnen 116 -22 LAP 1:01:07.71 00:44.10 32,66 52,15 45,55 FF
6. Stijn van de Maele 114 -24 LAP 1:00:54.57 00:35.31 40,79 50,00 44,92 UF
7. Johan Volkaert 109 -29 LAP 1:01:25.53 00:35.23 40,89 49,05 42,59 FF
8. Jimmy Byloos 98 -40 LAP 1:01:22.44 00:41.99 34,31 49,77 38,33 UF
9. Bart Kwaspen 97 -41 LAP 1:01:14.46 00:34.89 41,29 43,46 38,02 UF
10. Eddy Dejonge 96 -42 LAP 1:00:56.62 00:38.24 37,67 43,01 37,81 UF
11. Maarten Sybrandy 90 -48 LAP 1:01:14.38 00:35.95 40,07 42,73 35,28 FF
12. Jan Vandyck 86 -52 LAP 1:01:29.96 00:51.24 28,11 40,53 33,57 UF
13. Anna Sybrandy 79 -59 LAP 1:01:22.80 00:38.03 37,88 37,88 30,89 FF
14. David Lebahn 77 -61 LAP 1:01:28.73 00:50.91 28,29 34,44 30,06 UF
15. Pieter Sybrandy 70 -68 LAP 32:26.87 00:30.74 46,85 59,23 51,78 FF
16. Eric Kock 68 -70 LAP 32:31.42 00:29.52 48,79 53,70 50,18 FF
17. Celien Dejonge 56 -82 LAP 1:01:14.48 01:01.11 23,57 29,89 21,95 UF
18. Wim Eggels 28 -110 LAP 18:51.76 00:39.05 36,88 38,46 35,63 UF